Klasická akupunktúra, stará niekoľko tisíc rokov, je jednou z najstarších a najobľúbenejších metód tradičnej čínskej medicíny. Najstaršia učebnica opisuje 365 liečebných bodov na povrchu tela, v roku 1026 už bolo opísaných cca 600 akupunktúrnych bodov.
Akupunktúra vo svojej podstate potláča patologickú dominantu v organizme, normalizuje tonus a reakciu celého vegetatívneho systému organizmu, normalizuje rôzne vegetatívne poruchy.
Je indikovaná najmä pri najrôznejších neuralgiách, bolestiach hlavy, migrénach, bolestivých stavoch v oblasti chrbtice a kĺbov, rade vegetatívnych porúch.
Dráždenie akupunktúrnych bodov sa vykonáva pri klasickej akupunktúre špeciálnymi akupunktúrnymi ihlami. Ďalšou možnosťou, používanou predovšetkým v krajinách Východnej Ázie, je požehovanie (moxa). V našich podmienkach sa často používa dráždenie špeciálnou palpačnou technikou (akupresúra), ktorú si môže pacient robiť i sám (autoakupresúra).
Metodiku môže vykonávať len lekár s licenciou pre vykonávanie akupunktúry. Ide o nadštandardný, zvlášť hradený špeciálny liečebný úkon.
Akupunktúrne body možno stimulovať rovnako perkutánnym dráždením elektrickým prúdom (elektropunktúra) alebo transkutánnou elektroneurostimuláciou zavedených akupunktúrnych ihiel (AKU-TENS). Stimulácia akupuntúrnych bodov sa vykonáva tiež laserom (laseropunktúra) alebo použitím malej dávky medicínskeho oxidu uhličitého (pneumopunktúra).
Celotelová akupunktúra je využívaná hlavne v terapii bolestivých stavov a funkčných porúch vnútorných orgánov vertebrogenného algického syndrómu, neuralgií, tinnitu. Ušná akupunktúra býva súčasťou odvykacích kúr, napr. ako pomocná liečba pri nadváhe, fajčení a pod.
Kontraindikácie: krvácavé choroby, hnisanie v mieste aplikácie ihly, strach z ihly
Procedúra "Akupunktúra" sa poskytuje v týchto mestách a hoteloch: